SİPARİŞ İZLEME
GÖZDE YAYINLAR
ÜYELİK BİLGİLERİ
YARDIM


21 Nisan 2018 Cumartesi

Alışveriş Listem          tümü »

Üye Girişi

Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu (Cd-Rom)
Alışveriş Listeme Ekle
kitap
Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu (Cd-Rom)

Tükenen ürünlerin Türk Dil Kurumu tarafından tekrar üretilip satışa sunulma süresine göre değişir.
Türk Dil Kurumu, ilk baskısını 1945 yılında yayımladığı Türkçe Sözlük'ün geçen altmış iki yıllık süre içerisinde geliştirilen, genişletilen, zenginleştirilen ve sanal ortamda kullanıma açılan sürümü olan Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu'nun yoğun diskini iki yıllık çalışmanın bir sonucunda hazırladı. Türkçe Sözlük'ün ağ ortamındaki sürümü Güncel Türkçe Sözlük ile Yazım Kılavuzu'nu bir araya getiren bu yoğun diskte; söz, deyim, terim ve anlamdan oluşan 110.804 söz varlığı bulunmaktadır. Madde başı ve madde içi söz ise 83.430'dur. Yoğun Disk'te yer alan 68.641 madde başı söz TRT'nin yetiştirdiği deneyimli sunucularımızdan Göksel Durna ve Rahmi Aygün, tarafından seslendirilmiştir. Ayrıca bu yoğun diskte edebiyatımızın tanınmış isimlerinden iki yüz on yedi yazar ve şairin eserlerinden seçilmiş 96.417 örnek cümle de veri tabanında yer almaktadır.

Güncel Türkçe Sözlük'te kullanıcının anlamını bilmediği sözlerin türünü, kökenini, anlamını, söyleyişini, içinde geçtiği deyim, birleşik fiil ve atasözlerini görebileceği Söz Arama seçeneği bulunmaktadır.

Bu bölümde aranan sözün ilk birkaç harfi yazıldığında aynı harflerle başlayan bütün sözler sıralanmaktadır. Kullanıcı, aradığı sözü seçerek istediği bilgilere ulaşabilmektedir. Kullanıcının sözün doğru, güzel ve örnek söylenişini dinlemek için hoparlör simgesini, kendi söyleyişini kaydederek örnek söyleyişle karşılaştırması için de mikrofon simgesini tıklaması
yeterlidir. Herhangi bir sözün edebî ürünlerimizdeki örneklerini görmek isteyenler ise Örnek İçi Arama seçeneğinden yararlanabilirler. Bu bölümde yazar ve şair adına göre de sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıntılı Arama seçeneğinde ise sözlerin türlerine, kökenlerine, kullanım alanlarına ve biçimlerine göre süzgeçler uygulamak mümkün olabilmektedir. Böylece Türkçe kökenli veya herhangi bir dilden Türkçeye geçen çeşitli kullanım alanına ve kullanım biçimine sahip sözler aynı anda görülebilmektedir.

Yoğun diskin Oyunlar bölümünde ise söz ve zekâ oyunları bulunmaktadır. Kelime İşlem oyununda, kullanıcı karışık verilen harflerden anlamlı çeşitli sözler ile bu harflerden oluşan en uzun sözü bulmaya çalışacaktır. Terim Avı oyunu ise TDK'nin bugüne kadar yürüttüğü terim çalışmalarında türettiği terimlerin rastgele verilmiş harfler içerisinden bulunmasından ibarettir. Şifre Çözümü oyununda ise bilgisayar tarafından şifrelenen Mustafa Kemal Atatürk'e ait bir özdeyişin çözülmesi istenmektedir. Bu oyunda kullanıcı verilen iki ipucunu gördükten sonra diğer harfleri doğru yerleştirerek özdeyişi tamamlamaya çalışacaktır. Söz Hazinesi oyununda ise kullanıcı, bilgisayar tarafından belirlenen atasözü veya deyimi harfleri tahmin ederek bulmaya çalışacaktır.

Yazılım paketinde ayrıca, Bulmaca Kılavuzu, Kafiye Bulmaca, Yazılım Güncelleme ve Kullanım Kılavuzu, ek parçacıklar olarak yer almaktadır. Bulmaca Kılavuzu'nda, harf sayısı ve bilinen harfler girildikten sonra veri tabanında eşleşen kayıtlar sıralanmaktadır. Kafiye Bulma ise şarkı sözü ve şiir yazanlara, kafiyeli sözlere meraklı olanlara yardımcı özellikler içermektedir.

Yazılım Güncelleme bölümü çevrim içi kullanıcının TDK tarafından çeşitli zamanlarda yayımlanacak veri tabanı ve yazılım güncellemelerini bilgisayara indirmesini ve sözlüğün sürekli olarak güncel kalmasını sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Kullanım Kılavuzu ise yazılımı tam verim ile kullanmak isteyen kullanıcılara bilgiler sunmaktadır. Güncel Türkçe Sözlük, "Access 2003" veri tabanı üzerinden çalışmaktadır ancak kullanıcının "Access" de dâhil herhangi bir yazılımın bilgisayarında yüklü olmasına, yüklenmesine gerek yoktur. Veri tabanına erişiminin hızlı ve verimli olması için çeşitli sıralama dizileri kodlanarak 83.430 girdi arasından istenilen verinin en hızlı biçimde elde edilmesi sağlanmıştır. Yazılım, kullanıcının bilgisayarına yüklenerek çalıştırılacaktır. Yazılım, çalıştırılmak istendiğinde masa üstündeki kısa yol veya "Başlat" menüsündeki "Programlar" sekmesinin altındaki bağlantı tıklanmalıdır.Sayfa Sayısı: 236

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Türk Dil Kurumu Yayınları

236 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
ISBN : 9789751619556


Beğeni endeksi (nedir?)
  • Beğeni Endeksi, sizlerin ürünleri değerlendirmeniz için oluşturulmuş bir oylama sistemidir.
  • Oylarınınızın aktif duruma geçmesi için o ürüne daha önce en az 3 oy verilmiş olması gerekmekte.
  • Her ürüne sadece bir kere oy verebilirsiniz.
Bu ürün için oy verin:   
 9.57   [7 kişi]
Bu sayfayla ilgili bize iletmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.
Aşağıda yapmış olduğunuz işaretlemeler değerlendirilecek ancak yazmış olduğunuz yorumlarınıza cevap verilmeyecektir.
Her türlü sorunuz için lütfen bize yazın.

Ürün bilgilerinde eksiklik var
Ürün bilgilerinde hata var
Sayfada teknik hata var
Sayfanın yüklenmesi çok uzun sürüyor
Ürünün fiyatı çok yüksek
Sayfada yazım hatası var ("Diğer" kısmındaki alana hatalı kelimeyi yazıp gönderebilirsiniz)
Ürün resmi anlaşılmıyor
Diğer:

  ya da HAVALE ile alışveriş yapabilirsiniz.

© 2018 Türk Dil Kurumu tüm hakları saklıdır.
Atatürk Bulvarı, 217 06680 Kavaklıdere/ ANKARA
Telefon: (312) 457 52 00   Belgegeçer: (312) 468 07 83   E-posta:bilgi@tdk.org.tr
Müşteri Hizmetleri Telefon: (0850) 266 06 06    Belgegeçer: (0212) 997 01 94   E-Posta: bilgi@idefix.com

Telif Hakları, Gizlilik İlkesi, Satış Sözleşmesi, Üyelik Sözleşmesi, İletişim
Altyapı hizmetleri idefix lojistik ve dağıtım hizmetleri prefix tarafından karşılanmaktadır.


Lütfen kendinizi tanıtın.
E-Posta
Şifre
 
Şifremi unuttum 

» Üye olmak istiyorum
« Kapat